Přehled korunek pro vodní dýmku

Vážení čtenáři, dnes Vám ukáži "lehký" přehled korunek na vodní dýmku. Bez korunky bychom se u vodnice neobešli a je dobré vědět, co se vyplatí kupovat, jaké mají korunky výhody, jaké nevýhody a co jednotlivé korunky přinášejí. Korunek na vodní dýmku je ale na trhu tolik, že kdybych tu měl vypisovat úplně každý druh, značku nebo typ, sepsal bych opravdu velikou knihu. Popíši i korunky, které v našem sortimentu nenaleznete, pokud ale zapátráte po internetu, rozhodně je i v Česku seženete a to za rozumný peníz.

Keramické korunky - Klasické, Vypouklé, Půlené

 

Keramické korunky

Vezme me to, jak se říká od podlahy a začneme tedy nejčasteji kupovanými korunkami. Jsou to obyčejné keramické korunky pro vodní dýmky Aladin. Pokud jste si někdy koupili vodní dýmku Aladin, určitě jste k ní tuhle korunku dostali a víte o co jde. Tyto korunky jsou poměrně hluboké a vměstnáte do nich zhruba 12-18g tabáku. Jakmile ji jednou použijete, už se černoty od popelu a spáleného tabáku nezbavíte. Keramické korunky jdou opravdu špatně umýt, a i když je důkladně vydrbete, stále budou zanesené od nečistot.

Keramické korunky se dále dělí na KlasickéVypouklé a Půlené. Není mezi nimi velký rozdíl, akorát do vypouklých korunek se vleze o něco méně tabáku, za to ale výrobci hlásí, že se tabák lépe prohřeje. Do půlených korunek můžete vložit dvě příchutě tabáku a namíchat si tak chuť, která Vám vyhovuje. Taková korunka je ale celkem zbytečná, jelikož existuje spousta míchaných tabáků a mixů, takže si stačí vybrat tabák podle chuti. Abyste vytvořili nějaký extramix, potřebovali byste korunky, která by byla Syrsk%C3%A1%20korunka%20pro%20vodn%C3%AD%20d%C3%BDmkurozdělená alespoň na tři části. Samozřejmě je to jen můj názor a i já jsem v této korunce tabák mixoval. Cena těchto korunek se pohybuje od 40 do 70 Kč za kus.

Syrské korunky

Tyto korunky se dělí na dva další druhy. Klasické a Široké korunky. Existují všemožné tvary a patvary, které tu nebudeme rozebírat. Důležité je, že většinou se setkáte s podlouhlým tvarem, který vidíte na obrázku vlevo. Některé korunky jsou dost hluboké a to až moc. Jiné jsou zase moc mělké. Většinou se do nich vleze 10-15g tabáku. Dají se sehnat ve spoustě barev i velikostech, takže musíte tyto informace brát s nadhledem. Syrské korunky se hodí pro méně melasovité tabáky, jelikož tabák může stékat do vázy. Korunkám tohoto typu často praská povrch a sem tam se i kousek odštípne, co však očekávat, když jde o jedny z nejlevnějších korunek na českém trhu. Pořídíte je totiž za cenu od 20 do 70 Kč.

Vícekorunkové hlavice

Vícekorunková hlavice pro vodní dýmku

Určitě jste si někdy v trafikách všimli obřích hlavic se čtyřmi korunkami a řekli si: "Tak to je mazec!" Není! Tyto korunky pojmou neuvěřitelné množství tabáku, jedná se o opravdu slušné porce, takže pokud chcete provětrat svoje peněženky rozhodně jděte do této varianty. Tuším, že první takovou hlavici jsem viděl od výrobce vodních dýmek MYA. Vyzkoušel jsem si tříkorunkovou hlavici a nějak jsem se do těchto korunek nezamiloval. Podle mého názoru se tyto korunky také nehodí pro melasovité tabáky, jelikož melasa stéká do vázy, což není žádoucí. Jak už jsem psal o pár řádků výše, tyto korunky jsou žrouti peněz. Jediná výhoda, která mě právě teď napadá je, že můžete opět mixovat více tabáku do kupy. Cenově se Vícekorunkové hlavice pohybují od 200 do 400 Kč, podle počtu korunek na hlavici.

Kovová korunka pro vodní dýmku

Celokovové korunky

S touto korunkou jsem se již také setkal a hned na začátek Vás seznámím s několika nevýhodami. U celokovových korunek je problém především v teplotě. Pokud nabijete celokovovou korunku a hodíte na ni tři kokosové uhlíky, během chvíle máte po tabáku a budete přebíjet pořád dokola. Při používání této korunky tedy doporučuji využít malého množství uhlíků. Celokovové korunky jsou většinou dosti mělké, takže se do nich vleze jen malé sousto tabáku. Nehodí se pro velké akce, ale spíše pro jednoho max. dva kuřáky. Jediná její výhoda je, že je opravdu těžko rozbitelná. V Česku ji pořídíte za přijatelnou cenu od 80 do 120 Kč.

Flipové korunkyFlipová korunka pro vodní dýmky

O těchto korunkách jsme si už něco řekli v mém předchozím článku "Čím nahradit alobal?", takže se k této problematice vyjádřím jen velmi stručně. Flipové korunky jsou rozděleny na dvě části. Spodní část slouží pro uhlík a horní část pro tabák. Teplo stoupající vzhůru lépe tabák zahřeje a kouř pak proudí skrz trubku připomínající srp, dál do těla dýmky. Do spodní části se vlezou maximálně dva uhlíky. Teplota se však dá snadno regulovat. Tyto korunky doma nejspíš moc často nevyužijete. Určitě je ale vyzkoušejte ať víte o co jde a kdo ví, třeba Vám zachutná. Měl jsem tu čest tuto korunku vyzkoušet, musím uznat, že to nebyl až takový propadák, jaký jsem od toho čekal, ale i přes to není nad AOT, který si nemohu vynachválit. O tom ale až později. Flipové korunky se dají pořídit i v Česku a to za ceny od 800 do 1200 Kč. Určitě se nevyplatí do těchto korunek investovat. Pokud si je chcete vyzkoušet, optejte se v čajovnách. ;-)

Aladin heat reactor

Další plechová vymoženot od společnosti Aladin. Tentokrát jde o věc, kterou jsem v životě neměl příležitost vyzkoušet, takže prosím berte tento kousek článku s nadhledem a po případě mě poučte. Snažil jsem se načíst, co nejvíce  Aladin heat reaktorinformací z internetu, abych Vám mohl jasně vysvětlit, o co jde a jaký má tento reaktor účinek. Tato korunka je vyrobena z nerezové oceli a měří asi 14 cmTarbuš v tomto případě slouží i jako sítko, které se zdá být méně husté a má poměrně veliké díry, takže s popelem v tabáku bych určitě počítal. Tarbuš má vlastní odjímatelnou rukojeť, takže se s ní dá dobře manipulovat. Samotná korunka má díry po horním obvodu, takže se nemůže stát, že melasa z tabáku vyteče do vázy. Je tedy vhodné použít tabáky, které jsou opravdu 

Badcha pro korunku 6.0hodně naložené v melase, pro příklad uvedu tabáky do vodní dýmky Fumari. Tabáku by se do korunky mělo vejít cca 15-20g. Cena je v Česku poměrně fixní a to 329 Kč. V několika videích si tuhle věcičku lidé celkem chválí, takže to nejspíš propadák nebude. :-)

 

Hliněné korunky

 

Dalším druhem jsou hliněné korunky na vodní dýmku. Tyto korunky jsou většinou hodně velké a vleze se do nich až neuvěřitelné množství tabáku. Hliněné korunky v oblibě moc nemám, jelikož velmi často praskají a ještě se mi nestalo, že by některá vydržela i ten nejmenší pád. Korunky nemají žádnou barevnou glazuru ani nápadné vzory. U těchto korunek se doporučuje využít nástavce Badcha, který má spoustu verzí. Aktuálně je v kurzu Badcha pro korunku 6.0.

Další korunka phunnel pro vodní dýmky

                                           

Korunky Phunnel a Funnel

Konečně jsme se dostali ke korunkám, které opravdu za něco stojí. Korunky na vodní dýmku Phunnel se dají rozdělit na 

Korunka phunnel pro vodní dýmky

několik druhů a variant. Obecně mezi nimi není moc velký rozdíl. Všechny mají uprostřed tunel, který se podobá výstupku u korunek Vortex, o těch ale až později.

Rozdíl mezi nimi je, že korunky Phunnel mají jednu velkou díru a Vortex mají ve výstupku díry 4-5. Tyto korunky jsou velice vhodné pro použití s Kaloud Lotusem. Speciálně pro Kaloud byly vytvořeny korunky Phunnel Cascade, které mají středový tunel opatřený jakousi keramickou částí, na který Kaloud dobře padne. Také se hodí, pokud si dáváte klasiku přes alobal. Ten se díky této části nepřipeče k tabáku. Nelze obecně určit, kolik se do Phunnelu vleze tabáku, jelikož je spousta variant a druhů nabití těchto korunek. Korunky Phunnel jsou glazurované a dají se pořídit ve spoustě barev za cenu od 170 Kč do 300 Kč.

 Korunky Funnel jsou v podstatě to samé, jako korunky PhunnelHodí se pro velmi vlhké a kvalitní tabáky, jelikož melasa nemá kudy ztékat do vázy. Korunky Funnel mají o něco menší středový tunel, což umožňuje používat tuto korunku i bez kloboučku. Jinak se ničím neliší. Také jsou glazurované a vhodné pro Kaloudy. Cenově se tyto korunky také moc neliší, stále je pořídíte do 300 Kč.

Korunka pro vodní dýmky Samsaris

 Nemohu zapomenout na jednu z nejvíce oblíbených korunek v České republice a možná i v zahraničí. Nemohou to být jiné korunky než Kaloud Samsaris. Tyto korunky byly vytvořeny přímo pod Kaloud Lotus, který už snad všichni velmi dobře známe. Tyto korunky fungují na stejném principu, jako korunky Phunnel a vypadají velmi podobně. Kaloud Samsaris jsou však obohacené ještě o několik jiných prvků. První zjevnou odlišností je materiál. Korunky Samsaris jsou totiž vyrobené ze zdraví nezávadného silikonu. Druhý rozdíl, kterého si na první pohled všimnete, je jakýsi "vír", či "spirála" umístěná v korunceTento tvar zajistí, že se tabák velmi dobře prohřejeHodí se pro nabití vlhkých tabáků, což je například již zmiňovaný Fumari. Komory, které spirála vytváří, umožňují nabít více příchutí tabáku a vytvářet tak mixy, které v obchodu neseženete. Další výhodou je, že k této korunce nepotřebujete žádné těsnění. Korunka sama přilne na vodní dýmku a vůbec se nehýbe. Cena těchto korunek je cca 835 Kč. 

 

Korunka Vortex pro vodní dýmky

Korunky Vortex

 Vortex v překladu znamená něco jako vír, což je velmi příznačný název pro tento typ korunky. Jak už jsem psal o pár řádků výše, kuželovité výběžky jsou u korunek Vortex a Phunnel velmi podobné. U Vortexů je však výběžek zcela uzavřený a díry jsou po jeho obvodu, kdežto u Phunnelů je jedna velká díra. Korunky na vodní dýmku Vortex jsou velmi oblíbené, protože melasa zůstává v kanálku korunky a neztéká do vázy vodní dýmky.  Tyto korunky jsou poměrně hluboké a pojmou zhruba 15 - 20g tabákuTabák tak zůstává vlhčí a lépe se prohřeje, než je tomu u klasických korunek. Dají se pořídit za cenu okolo 200 KčKorunky Vortex se považují za dýmkařský základ, který by zkrátka každý měl znát a každý by je měl vyzkoušet. Vyrábějí se v mnoha barvách, aby ke ladily ke každé vodní dýmce.

Apple on top pro vodní dýmkuApple on Top

Pokud jste dočetli až sem, dobře jste udělali. Následujících pár řádků si můžete přečíst něco o korunkách Apple on Top. Tyto korunky patří mezi mé oblíbené, a proto jsem si je nechal až na úplný konec tohoto článku. Také se jedná o korunky typu Vortex. AOT se dají pořídit v několika barevných variantách, aby designově pasovaly na každou vodní dýmku. Korunka je vyrobena převážně z kovu, ale obsahuje i silikonové části, abychom se při manipulaci s ní, nepopálili. Skládá se ze dvou částí a to z korunky a sítka. Sítko zabraňuje propadání popelu do korunky. Mezi kruhovitými výstupky proudí vzduch a uhlíky tak nevyhasnou. Na AOT se dají posadit až čtyři kusy kokosových uhlíků. Klasicky do jablíčka můžete nabít zhruba 10-15g tabáku, který vydrží cca hodinku a půl. Výhodou těchto korunek je, že jsou rozpálené během jedné až dvou minut. Po kouření samozřejmě přichází na čištění, které je s touto korunkou naprosto jednoduché. Všechny nečistoty jdou lehce setřít hadříkem. Cena těchto korunek je cca od 800 do 900 Kč.

Korunka Vortex goliáš pro vodní dýmky

Korunky Vortex Goliáš

Dostáváme se k dalšímu řešení a to ke korunkám Vortex Goliáš. Název napovídá, že nepůjde o žádnou malinkou korunečku, do které se vleze pár gramů tabáku. Tento macek totiž pojme klidně i 50g tabáku, což je klasická gramáž jednoho tabákového balení. Vzhledem se moc neliší od klasických korunek Vortex. Goliáš má však navíc jakési výstupky na dně korunky. Nikdy jsem moc nepochopil, k čemu tam vlastně jsou. Další podivností jsou čtyři další (větší) výstupky po obvodu korunky. Moje zkušenost s touto korunkou je taková: Koupil jsem si bílé provedení Goliáše, no a musím říct, že víckrát už bych to neudělal. Kvůli barvě by to nebylo. Tabák se na ni skvěle připekl a z korunky už nejde ani oškrábat. Další věc jsou drobné praskliny, které se v glazuře objevily už po prvním použití. Samozřejmě všechno se má vyzkoušet a tenhle macek není výjimkou. Hodí se například pro velké srazy přátel, kde tato korunka vydrží hořet hodiny. Podobně je na tom korunka Salamander.

Korunka Salamander pro vodní dýmky

 Korunky Salamander

Nemohu zapomenout, abych Vám ukázal něco z české výroby. Korunky na vodní dýmku Salamander jsou extrémně hluboké. Gramáží se dají srovnat s výše popsanými korunkami Vortex Goliáš. Do těchto korunek se vleze klidně celá 50-ti gramová krabička tabákuHodí se pro sušší tabáky značek Nakhla a Al Fakher. Jsou výborné pro sešlosti několika lidí. S touto korunkou a při správném nabití, Vám nevyhasne dlouhé hodiny. Do korunky můžete nabít i menší množství tabáku, je ale potřeba, aby byly mezi tabákem vzduchové kapsy a mohl mezi nimi proudit horký vzduch. Ceny těchto korunek se pohybují okolo 130 Kč.

 

Tak a z dnešního článku je to vše. Pokud jste přečetli všech 2059 slov, tak Vám za Levné-dýmky moc děkuji a přeji hodně chutného dýmu! ;-)

 

Na samý konec děkuji Dýmkařovu koutku za čerpání informací a inspiraci pro tento článek. ;-)

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.